Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu

Wg Eurostatu prawie połowa Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach. Warto więc poznać sposoby na to, by mieszkanie uczynić bardziej przestrzennym. Home Broker i Urzadzamypodklucz.pl podpowiadają kilka sposobów na funkcjonalne zagospodarowanie miejsca.

Mówi się, że nie ma takiej przestrzeni w mieszkaniu, której nie da się zapełnić już po kilku latach od wprowadzenia się. Większość osób permanentnie poszukuje dodatkowych schowków, kawałka wolnej przestrzeni czy po prostu nie ma pomysłu na zagospodarowanie mieszkania. Bywa tak, że niewielka zmiana może zaoszczędzić nam naprawdę dużo miejsca, co pozwoli podnieść komfort życia mieszkańców bez względu na rozmiar lokalu.

Komfortowa, mała zabudowa na wymiar.

W małych mieszkaniach bardzo ważna jest strefa wejściowa. To miejsce, w które może spełniać więcej funkcji niż gromadzenie płaszczy. Jeśli dobrze zaprojektujemy przedpokój, to pomieści on znacznie więcej. – Do dwudrzwiowej szafy możemy na jednej połówce, przewidzieć dwa kosze na buty, a powyżej szuflady na szaliki, apaszki, rękawiczki i czapki. Trochę wyżej powinien się zmieścić pantograf (ruchomy wieszak) na ubrania na wieszakach na inny sezon – podpowiada Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl. – To bardzo prosty sposób na wykorzystanie pełnej wysokości szafy i uniknięcie zbyt dużej ilości półek – wyjaśnia Sadowska.

Przy powyższym rozwiązaniu do zagospodarowania pozostaje nam jeszcze drugie pół szafy. To idealne miejsce na niewielkie „pomieszczenie” gospodarcze. – Na dole stawiamy odkurzacz i inne ciężkie sprzęty. Część nad nim można podzielić w pionie na „strefę wysoką”, gdzie znajdą się szczotki, deska do prasowania i inne gabaryty, oraz kilka półek na środki czystości i ręczniki – mówi Anna Sadowska. Na samej górze wylądować mogą np. walizki, a w nich rzadko używane puchowe kurtki, zapasowe poduszki i inne rzeczy, od których dostęp potrzebny jest bardzo rzadko.

Funkcjonalna zabudowa łazienki

Polacy najczęściej stawiają pralkę w rogu łazienki, co sprawia, że 60×60 cm w większości łazienek jest już zajęte i wykluczone to wstawienia zabudowy. Ale można ją podzielić na dwie części. – Obok pralki można wygospodarować przestrzeń na mopa i szczotkę i inne przedmioty, nad pralką można zaś przygotować półki na chemię i zapasowe ręczniki – wskazuje Anna Sadowska z Urzadzamypodklucz.pl. W tak zaplanowanej przestrzeni można efektywniej przechowywać wszystko, co wcześniej było problemem i nie miało swojego miejsca.

Sypialnia bez bałaganu

Niewiele osób może sobie pozwolić na posiadanie oddzielnej garderoby, często funkcję tę spełnia sypialnia. Można kupić gotową szafę, co ułatwia późniejsze przemeblowania. Ale to oznacza też nie do końca optymalne wykorzystanie przestrzeni. Przewagą zabudowy na wymiar jest idealne dopasowanie do pomieszczenia i potrzeb jego użytkowników. Sprawę ułatwi wykorzystanie pantografów, czyli wspomnianych przy okazji przedpokoju ruchomych wieszaków, które ułatwiają dostęp do ubrań. Na dole najlepiej umieścić buty, a nad nimi np. szuflady, w których można trzymać rzeczy. Ubrania sezonowe i inne rzadko wykorzystywane powinny wylądować na górze.

W każdym mieszkaniu występują tzw. martwe punkty, które są bardzo trudne do zagospodarowania. Dobry projektant pomoże je wykorzystać i przekuć w atut. Można tam zaprojektować na przykład zmyślną półkę na książki lub drobne przedmioty. Jeśli mieszkańcy chcą uniknąć zbierania się kurzu na półkach, można pomyśleć o frontach, popularność zdobywają ostatnio te w kolorze ścian.


Poznaj aktualną ofertę mieszkań

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie.
wyrażam zgodę nie wyrażam zgody

Najnowsze Wpisy