Pięć pomysłów na urządzenie małego mieszkania

Kiedy wyobrażenia o dostępnej w mieszkaniu przestrzeni spotykają się z rzeczywistością, trzeba wykazać się kreatywnością, by urządzić niewielkie mieszkanie. Wraz z upływającym czasem lista niezbędnych przedmiotów wciąż się wydłuża. Dlatego Home Broker i Urzadzamypodklucz.pl podpowiadają co zrobić, by efektywniej wykorzystać dostępne miejsce.

1)      Działaj wielofunkcyjnie

W niewielkich mieszkaniach zdarza się, że jeden pokój spełnia kilka ról. W ekstremalnym przypadku może być jednocześnie salonem, jadalnią, sypialnią i biurem do pracy. Warto wówczas mieć możliwość wyraźnego oddzielenia tych funkcji. Nawet w niewielkim mieszkaniu powinno udać się postawienie lekkiej ścianki działowej, takiej nie do sufitu, może mieć np. 180 cm. Ścianka oddzieli część prywatną (sypialnia i miejsce do pracy) od publicznie dostępnej (salon i jadalnia). W ten sposób możemy z jednego pokoju uzyskać dwie zupełnie oddzielne przestrzenie. Jeśli nie ścianka z karton-gipsu, to wystarczy po prostu półka z książkami. Dodatkowo można pokój podzielić kolorami, by już pierwsze spojrzenie podpowiadało, że mamy do czynienia z dwiema różnymi strefami. Wrażenia wyodrębnienia z przestrzeni poszczególnych jej elementów osiągnąć można także za pomocą kinkietów i punktowych lamp.

2)      Zabudowa z szafek

– Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa, która nie tylko dobrze wygląda, ale jest też bardzo praktyczna. Pozwala utrzymać porządek, oraz sprawia że mieszkanie jest bardziej ergonomiczne – podpowiada Anna Sadowska z Urzadzamypodklucz.pl. – Pamiętajmy, że każdy przedmiot ma i musi mieć swoje miejsce, gdzie będziemy go odkładać – dodaje Sadowska. Warto rozważyć zabudowanie szafkami aż do sufitu, to pozwoli schować więcej przedmiotów. Zabudowa sprawdzi się zarówno w przedpokoju, jak i sypialni czy łazience, acz należy we wszystkim zachować umiar.

3)      Ergonomia w kuchni

Sporo centymetrów powierzchni można zyskać w kuchni. Tu też dobrym pomysłem będzie zabudowa po sufit, ale warto wykorzystać mnogość rozwiązań takich jak wysuwane kontenery cargo czy systemy narożnikowych szafek. Zwykle w narożniku jest trudnodostępna przestrzeń, tymczasem mamy tam bardzo dużo miejsca. To idealne miejsce np. na garnki i inne duże kuchenne przedmioty, a odpowiedni system da dostęp do wszystkich niezbędnych rzeczy. W kuchni sprawdzają się też duże głębokie szuflady, z których wszystko można swobodnie sięgnąć.

4)      Schowki i niestandardowe pomysły

W niewielkim mieszkaniu ważne jest, by większe i mniejsze przedmioty miały swoje miejsce. Stąd ogromne znaczenie ma np. pakowność łóżka czy sofy – duży pojemnik ukryty pod łóżkiem jest kluczem do sukcesu, można tam zmieścić naprawdę dużo, nie tylko zapasową pościel, ale i kurtki na zimę i inne rzadko używane przedmioty. Ale to nie koniec. Niewielkie schowki mogą znaleźć się też np. w podłokietnikach sofy czy foteli, co pozwoli uporządkować wszechobecne piloty od sprzętu RTV. – Bardzo użytecznym rozwiązaniem są także kanapy modułowe, z których ułożyć można komfortowy narożnik, a w razie potrzeby sofę z kilkoma pufami – zauważa Anna Sadowska. Taki mebel pomoże zagospodarować pokój o niestandardowym kształcie.

5)      Optyka też ma znaczenie

Powiększając mieszkanie optycznie oczywiście nie zmieścimy w nim więcej przedmiotów, ale możemy poprawić estetykę lokalu, a to ma ogromny wpływ na komfort spędzania w nim czasu. Prostym sposobem na powiększenie wąskiego i długiego korytarza jest fototapeta na ścianie. – Dzisiejszy rynek oferuje zarówno tapety winylowe, laminowane i lateksowe, bądź drukowane bezpośrednio na szkle. Są one odporne na różnego rodzaju brud, a w razie potrzeby nadają się do mycia. To dodatkowy atut pomagający utrzymać czystość w małym mieszkaniu – mówi Anna Sadowska z Urzadzamypodklucz.pl. Warto też zwracać uwagę na kolory i postawić na jasną i stonowaną paletę barw. Jasne kolory powiększają przestrzeń, krzykliwe barwy lepiej jest zostawić dla akcentów, które tworzą charakter mieszkania.


Poznaj aktualną ofertę mieszkań

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na zasadach określonych w regulaminie.
wyrażam zgodę nie wyrażam zgody

Najnowsze Wpisy